Македонија | 17.10.2017 - 15:51
Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Шпанија,...
Македонија | 17.10.2017 - 12:03
Денеска во 11 часот и 18 минути во
Црна Хроника | 17.10.2017 - 12:00
Вчера утрината во струшкото село Ново Село, во домот на 32-годишниот Г.И. настанал пожар, од засега непознати причини,...
Свет | 17.10.2017 - 11:42
Снежна бура ги блокира патиштата во турскиот североисточен регион Ардахан, јави СиЕнЕн-Турк.

СТАВ

Познавањето на македонскиот јазик е клучен интегративен фактор во Македонијa

Според Уставот на РМ и според Охридскиот (Рамковен) договор, официјален е единствено македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, што го одразува унитарниот карактер на нашата држава. Уставот неможе да се менува со...

Болни амбиции и државно раскрчмување

Ете дојде и тој ден мандатар на новата „македонска“ влада да ни биде ни помалку ни повеќе туку велепредавникот, фарисејот, луциферот. Човекот кој со странското сценарио во рака не продаде сите без око да му трепне....

Не удирајте по грбот на народот

Заев покажа дека е подготвен да употреби оружје за да ја оствари целта и тоа го стори. Спротивно на членот 43 од Законот за Собранието. Телохранители на раководството на СДС влегоа во Собранието наоружани со пиштоли и...