Ако заспивате со мокра коса, престанете да го правите тоа - постои важна причина

 

Кога и да се тушираме или кога ја миеме косата, секогаш вас ве предупрдуват: „Не иди надвор со мокра коса“ или “ Не спиј со мокра коса“. Колку навистина е лошто тоа за вашето здравје ако на вас ви се случи да заспиете, а не сте ја исушиле косата? Сакате да настините или нешто полошо?

Примерокот на преладување и грип се бактерии или вируси, така да за да настините треба да бидете изложени на нив. 

Кога ќе легнете со мокра коса, малку вас ќе ви се намали телесната температура, ќе добието мокра перница која очигледно е тло за развивање на габи, па така може да развиете некоја габична инфексија која понатаму може да привлече некој друг тип на „болест“.

Пред да ја ставите главата на перница, косата треба да ви биде сува, инаку ќе се соочите со несакани последици.

Еве што може да ви се случи:

- Врвовите на косата да расцветаат

- Да добиете главоболка среде ноќта

- Да добиете инфекции

 

 

 

20.04.2018 - 16:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега