Алаѓозовски: Амнестија е правен термин, простување е етички

 

Поранешниот министер за култура, Роберт Алаѓозовски,се огласи на својот Фејсбук прфил по вчерашниот говор на премиерот Зоран Заев во Собрание на седницата за уставни измени кога повика на простување за 27 април. Според Алаѓозовски постои разлика помеѓу амнестија и тоа што го кажал Заев.

„Амнестија е правен термин, а помирување, простување е етички. Едниот реферира на односот помеѓу поединците и институциите, а другиот на односите меѓу луѓето, групите, општествените заедници“, напиша тој на фејсбук.

 

 

 

16.10.2018 - 10:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега