Цел град под инвазија на врани: На зимовање долетаа 10.000 птици - ги заземаа дрвата и крововите на куќите

 

Во Јагодине на зимовње долетаа 10.000 врани, шест пати поеќе отколку што има во останатите годишни времиња, а во поедини делови од градот, и навечер и наутро, изгледа како да го прекриле небото, ги заземаат дрвата и крововит на куќите, бандерите на уличните светилки, полјаните...

Доаѓаат од средна и источна Европа и планинските краеви да презимат во долината на Велика Морава.

До минатата година ноќевале во Индустриските зони, главно на делноводите во Кабловка улица и долж железничката пруга Белград-Ниш.

Се храанат по полјаните и сметиштата околу наслебата и се „вистински чистачи на природата“.

 

 

 

16.10.2018 - 08:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега