Граѓаните во паника: Светло црвена лава тече од вулканот Мајон

Светло црвена лава почна да истекува од вулканот Мајон на Филипините, поради што локалните власти предупредуваат дека е можна негова силна ерупција за неколку денови или седмици.

Филипинскиот Институт за вулканологија и сеизмологија соопти денеска дека лавата, проследена со пепел, тече полека долж страните на вулканската планина и достигнала до два километри од кратерот.

Околу 15.000 лица избегаа од околината на вулканот.

Локалните власти издадоа предупредување за трет од вкупно пет, степени на опасност.

 

 

 

16.01.2018 - 10:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа