Кафето и чајот ги пиете што е можно потопли: Во тој случај ризикувате да заболите од оваа болест

Ако сакате кафе, сигурно сакате да го пиете топло, особено во зимските денови. А дали ќе продолжите со тоа и после ова сонзание?

Неодамнешно истражување покажало дека луѓето кои сакаат да пијат врел чај или кафе сериозно го загрозуваат своето здравје. Имено, како што велат научниците, тие имаат пет пати повеќе шанси да заболат од рак на грлото доколку со врелиот чај или кафе уживаат и пиејќи алкохол или во пушењето цигари.

Во спортивно од тоа, научниците заклучуваат, луѓето кои конзумираат алкохол и тутун имаат двојно помалку шанси да заболат од овој вид рак доколку чајот или кафето ги пијат ладни.

-Ова истражување доведува до заклучок дека поради превентива од рак на грлото треба да се воздржувате од внсување врели пијалоци во себе, као и алкоол и цигари - вели доктор Џун Лив од Националната научна фондација во Кина.

 

 

 

08.02.2018 - 09:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа