Каменецот на забите веднаш ќе исчезне - нема веќе да одите на стоматолог

 

Забниот каменец е чест проблем, и современите стоматолози предлагаат доста начини за неговото вадење. Но, постои метода која одлично се решава тој проблем, а и ќе заштедите и пари. 

Ви требаат 40 грама лушпи од орев и 250 милилитри вода.

Ставете ги лушпите во вода околу  20 минути, па водата тргнете ја од оган и поклопете ја  додека не се олади, па прецедете ја. Ставете ја  четкички за заби во водата нека отстои 10 минути. И со тоа исчестете ги темелно забите. Оваа процедура можете да ја повторите и до три пати дневно. 

 

 

 

16.04.2018 - 21:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа