Коѕијас: Скопје да разбере дека без промена на Уставот нема да има решение за името

 

Скопје мора да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Преспанскиот договор, рече денеска грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коцијас.

Тој тоа го кажа на состанокот на министрите за надворешни работи во Луксембург, зборувајќи за билатерален договор кој ќе мора да добие зелено светло и од македонскиот и од грчкиот парламент, објави АНА.

На состанокот во Луксембург, министрите за надворешни работи разговараа за резултатите од референдумот што се одржа во Македонија на 30-ти септември, кога одѕивот беше мал, но беше дадена голема поддршка на договорот.

 

 

 

15.10.2018 - 23:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега