Научниците предупредуваат: Топењето на мразот во Гренланд е закана за човештвото

 Најновите светски податоци покажуваат дека топењето на мразот на Гренланд и на Антарктикот го забрзуваат растот на нивото на морињата.

Растот на нивото на морињата е предизвикан од загревање на океаните и топењето на глечерите и ледените плочи.

Научниците наведуваат дека ако продолжи актуелниот тренд на раст на нивото на морињата, светските океани во просек би се зголемиле за најмалку 61 сантиметри во однос на денес, а можеби и повеќе.

Студијата е заснована на сателитски податоци собрани во текот на 25 години, кои покажуваат дека се забрзува трендот. Таквите предвидувања се идентични со компјутерските симулации. 

 

 

 

13.02.2018 - 09:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа