Осветување на храмот „Св. Наум Охридски“ во Радишани

 

Во рамки на одбележувањето на 50-годишнината од возобновувањето на автокефалноста на Охридската архиепископија како Македонска православна црква, денеска ќе биде осветен новиот храм „Св. Наум Охридски“ во скопската населба Радишани.

Одбележувањето почна синоќа со вечерна богослужба во храмот „Св. Наум Охридски“, а продолжува изутринава со Света Божествена литургија и со чинот на осветување што ќе го извршат архиепископот и архиереите на МПЦ-ОА

 

 

 

22.10.2017 - 10:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа