Отишол на трансплантација - по операцијата си заминал со две срца

 

Индиец, кој требало да добие ново срце со стандардна трансплантација по операцијата си заминал со две срца, бидејќи хирурзите за време на зафатот сфатиле дека срцето од донатор на тинејџерска возраст е премногу мало.

Хирургот Гопала Кришна Гокале поради ваквата ситуација одлучила новото срце да го поврзе со старото срце на пациентот.

Во операцијата која траела седум часа новиот орган бил сместен меѓу срцевата кеса и старото срце на 55-годишниот пациент.

–  Двете срца се надополнуваат едно со друго, но пулсираат во различен ритам, истана Гокале.

Ваквиот  тип на операции се многу ретки и досега глобално се направени само околу 150 зафати.

 

 

 

21.02.2018 - 22:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа