Пролжува протестот пред Собранието

 

Пред Собранието на Република Македонија продолжува протестот против Законот за употреба на јазиците.

Протестот тече мирно и без инциденти. Пред Собранието, исто така, има видливо полициско обезбедување, како и многубројни екипи на медиумите.

Улицата пред Собранието е затворена за сообраќај.

Законот за употреба на јазиците денеска беше изгласан со 64 гласа за, без ниту еден против и воздржан.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека законот е донесе неуставно, додека претседателот на Собранието, Талат Џафери тврди дека законот ја добил поддршката од мнозинството пратеници, по што Уставиот суд е на потег да оцени дали е во согласност со Уставот.

 

 

 

14.03.2018 - 18:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа