Се повеќе мажи жртви на семејно насилство

 

Се повеќе мажи од југоистокот пријавуваат дека се жртви на семејно насилство, како физичко, така и психичко. Како што јавува 24вести, вака покажува статистиката на СВР Струмица каде се покренуваат постапки за сите општини од овој дел на државата.

- „Најчесто жртви се јавуваат мажи – 113 и бројката не е занемарителна и жени 285. Најчесто сторителите по пол, машки имаме  344 и женски 58, значи не изостануваат сторители од женскиот пол“ вели Хризантема Рендевска – портпарол на СВР Струмица.

Психичкото малтретирање е почесто од физичкото.

 

 

 

14.03.2018 - 14:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа