Штербик се огласи зошто дошол во Загреб

 

Вардаровиот голман, Шпанецот, Арпад Штербик како што е познато е повикан од селекторот Жорди Рибера, откако итно беше побарано да биде златен ас за „Фурцијата“.

Утре Шпанија ќе го одигра полуфиналниот меч против Франција, а Штербик е замената за повредениот Гонзало Перез де Варгас, кој ннеочекувано ги заврши своите настапи на шампионатото по повредата на мечот против Германија.

„Дојдов овде во Загреб да им помогнам на колегите од репрезентацијата, но ќе видиме што ќе се случи, иако тренирав, немам одиграно натпревар од 14. декември. Сепак, дојдов за да освоиме медал и сигурен сум дека можеме да успееме во тоа. Мора набрзина психолошки да се подготвам, да се адаптирам на првенството и да зборувам само за ракомет. За нешто повеќе од 24 часа е тешко да влезеш во ритам пред ваков натпревар“,истакна Штербик.

 

 

 

26.01.2018 - 15:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа