ВИДЕО: Брегот се претвори во депонија - морето не се гледа од пластика

 

 

На друштвените мрежи постојано кружи загрижувачка снимка од куп пластика која плови во Карипското море.

Тажна сцена е забележана на брегот од градот Санто Доминго во Доминиканската република, а покажува колку е загадено морето.

Отпад има толку што водата не се гледа, а кога ќе се појават бранови глетката станува уште полоша.

Организација која се занимава со зачувување на животната средина во градот го исчистила надворешниот отпад од морето.

„После 3 ена чистење од морето извадивме 30 втони пластика, а сѐ уште има работа“, велат тие.

 

 

 

20.07.2018 - 22:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега