Видео: По силното невреме одрон смачка куќи - "Ги снема како кула од карти"

 

Во Хрватска Костајница, по поплавата од реката Уна, во попладневните часови дошло до големи одрони, при што се уништени најмалку 6 куќи. ХРТ јавува дека во делови од Хрватска е прогласена вонредна состојба.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ бил сведок на оваа природна катастрофа и рекол дека едноставно куќите ги снемало како на некој филм.

- „Дел од ридот се излизга во подножјето, но за среќа нема човечки жртви. Причината се големи количества снег, чие топење го предизвика лизгањето, изјави тој.

 

 

 

14.03.2018 - 08:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа